Kafur nedir? Faydaları nelerdir?

Kafur nedir? Faydaları nelerdir?

Kafur kışın yapraklarını dökmeyen, sürekli yeşil kalabilen sağlam bir bitkidir. Boyu yetiştiği yöreye kadar 5 metreye kadar uzanabilir ve 2000 yıla kadar yaşayabilir.

Kafur ağacının odunları su buharı yardımıyla damıtılarak kafur yağı elde edilir ve bu şekilde kullanılır. Aroma terapi, natürel ilaç yapımı ve kafur ispirtosu yapımında kullanılır. Türkiye’de Marmara , Akdeniz ve Ege’de sıcak olan bölgelerde yetişmektedir. Yılın her zamanı ağacı kesilerek, su buharı yardımıyla yağı elde edilebilir, özel bir zamanı yoktur.

Solunum yolu rahatsızlıklarında çok etkilidir. Öksürüğü keser, üşütmeye iyi gelir. Bronşitte etkilidir ve balgam söktürerek rahatsızlanan kişiyi rahatlatır.

İltihap önleyici özelliği vardır. Bu özelliğinden dolayı burkulma, morarma ve ezilmelerde merhemi yapılarak harici olarak kullanılabilir. Ayrıca iltihap önleyici olduğu için romatizmal ağrılarda da kullanılabilir. Kas ağrılarında da harici kullanımı rahatlama sağlamaktadır. Soğutucu özelliği ağrı hissini azaltır.

Kalp ve kan dolaşımı rahatsızlıklarında da kullanımı mevcuttur. Ancak kalp rahatsızlığının sebebi ve kesin teşhisinin konmuş olması ve doktor tarafından izni alınmış olması gerekmektedir.

Kafur yağı ve saf kafur çok dikkatli kullanılmalıdır. Saf halde kullanımı ya da yağının seyreltilmeden direkt kullanımı tavsiye edilmemektedir. Bu şekilde kullanımı deride yakıcı etki yaratabileceği gibi bu etki aynı zamanda iltihaplanmaya da sebep olabilmektedir. Fazla kullanımı ise, bulantı, kusma, sara, şuur kaybı, tansiyon gibi ciddi problemlere sebep olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir