Kadın Tuzluğu Bitkisi Nedir Faydaları Nelerdir?

Kadın Tuzluğu Bitkisi Nedir Faydaları Nelerdir?

Diken üzümü, karamuk, çoban tuzluğu, kızamık gibi bir çok ismi bulunan kadın tuzluğu bitkisi kadıntuzluğugiller familyasının örnek bitkisidir. Seyrek ormanlarda yetişen bir ağaçtır. Meyvelerinde bol miktarda c vitamini bulunmaktadır. C vitamininin yanı sıra içeriğinde şeker, berberin, meyve asitleri, çeşitli mineraller, reçine, tanen, palmatin, balmumu, oksiberberin ve nişasta bulunmaktadır.

Meyveleri yenebildiği gibi aynı zamanda reçeli de yapılırken, kurutulmuş meyvelerinden de çay yapılan kadın tuzluğu bitkisinin insan sağlığına bir çok faydası bulunmaktadır.

Öncelikle hazım sorunlarında oldukça etkilidir, mide bulantısını ve kusmayı önler. Aynı zamanda iştah açıcı özelliğe sahiptir. Harareti keser. Ağız içi yaralarında iyileştirici özelliğe sahiptir.

Enfeksiyonlar üzerinde tedavi edici özelliğe sahiptir. Kolera, dizanteri, vajinal maya enfeksiyonlarında ve üriner enfeksiyonlarda kullanılabilir.

Meme, akciğer, rahim ve bağırsak kanseri tedavilerinde destekleyicidir.

Anormal kalp çarpıntılarında rahatlama sağlar. Kalp romatizmasına iyi gelir. Sinir bozukluklarında, sinir yorgunluklarında ve üzüntüde olumlu etkileri vardır.

Karaciğer işlevlerini düzenleyen en iyi ilaçlardan biridir. Bu özelliğinden dolayı karaciğer yetmezliğinde ve zafiyetinde yaygın olarak kullanılır.

Safra akışını arttırarak safra kesesi rahatsızlıklarına şifa kaynağıdır.

Mide kuvvetlendiricidir. Dalak büyümesinde kullanılır ve irileşen dalağın küçülmesine yardımcı olur.

İltihaplar üzerinde etkilidir. Tümörleri küçültücü özelliği bulunmaktadır.

Haricen kullanımında ise bakterileri öldürücü özelliği vardir.

Yarım litre suda 10 dakika kaynatılarak tüketilmektedir.

Ve hamileler taradından kesinlikle tüketilmemelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir