Hıyar Nedir?

Hıyar Nedir?

İçerisinde bol vitamin ve mineral barındıran, daha çok salatalık ismi ile anılan bir sebze türüdür. Kabakgiller ailesine aittir. İçerisinde A, C, E ve K vitaminlerini bolca barındırır, bunun dışında zengin mineral ve protein içeriğine sahiptir. Genellikle tüketildiği zamanlar bahar mevsimidir. Suludur ve içerisinde küçük çekirdekler barındırır. Bol sulu yapısı ile vücuttaki su ihtiyacını yeterince karşılar ve herhangi bir zararı yoktur. Organik, hormonsuz olanlar tercih edilmelidir. Çoğunlukla salatalarda, turşu yapımında ve halkımıza özgü yoğurt ile yaptığımız cacıklarda kullanılır, bunun haricinde cilt bakımı için özellikle kullanılmakta ve krem ve maskelerin içerisine salatalık özleri koyulmaktadır. Hıyarın suyunu tüketmeniz de sizin için faydalı olacaktır. Özellikle hıyarın suyu ile birlikte açığa çıkan demirin vücuduna faydası çok fazladır.

Hıyar ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Salatalık artık sağlıklı olmasının yanında en fazla cilt bakımı ile anılır olmuştur. Salatalık özlü cilt maskeleri, saç maskeleri, nemlendirici kremler daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Cilde nemlilik, parlaklık ve sağlık verir. Peki maskeyi nasıl yapacağız?

İsterseniz salatalığı ince ince doğrayarak, ya da blenderdan geçirerek kullanabilirsiniz. Fakat keserek kullanmanız daha çok tavsiye edilir, asıl özü olan suyunu muhafaza edebilmesi açısından. Dilimlediğiniz yoğurtları bir kabın içerisinde yoğurt ile birlikte karıştırarak yüzünüze sürmeye uygun hale getirin. Önce yüzünüzü temizleyin ve ardından oluşturduğunuz karışımı yüzünüze sürün. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir