Hasır Otu Nedir?

Hasır Otu Nedir?

Hasır Otu çok sık karşılaşılan bir bitki türüdür. Genellikle dere ve göl kenarlarında ya da bataklıklarda yetişmektedir. Normal topraklarda yetişmesi pek mümkün değildir. Odunsu bir yapıya sahip olması sebebiyle oldukça dayanıklıdır. Hasır otunun yaprağı yastık, minder gibi ürünleri doldurulmasında da kullanılmaktadır. Hasır otu tozunun kulaklara zararlı olduğu düşünüldüğünden dolayı dekorasyonda yapay hasır otu kullanılmaktadır. Aynı zamanda kova otu olarak da adlandırılmaktadır. Yaygın olarak görülmekte ve farklı amaçlarla kullanılmaktadır.

Hasır Otunun Faydaları

Bazı işlemlerden geçirilerek su haline getirilen hasır otunun çok büyük faydaları görülmektedir. Özellikle dalak hastalıkları yaşayan kişilere büyük bir yararı vardır. Birçok sorunu gidermesine rağmen herkeste aynı etkiyi gösteremeyebilir.

Suyu çıkarılan hasır otunun kaynatılarak buharlaştırılır. Solunan buhar nezle, grip ve nefes hastalıklarına iyi gelmektedir. Sizde hasır otunu hastalıkların tedavisinde kullanabilirsiniz.

Hasır otu ile edilmiş çayın düzenli bir şekilde içilmesi sonucunda bağırsak parazitlerini ortadan kaldırma etkileri vardır. Çocuklara az miktarda içirebilirsiniz.

Hasır külü yara ve kesiklere de iyi gelir.

Ağızdaki soğan ve sarımsak kokularını gidermek için hasırotu çiğneyebilirsiniz.

Ayrıca ağız içerisinde oluşan yaraları iyileştirmede de etkilidir.

1 su bardağı bal şerbetinin içerisine hasır otu kökü karıştırarak içtiğiniz takdirde bağırsak yaralarından da kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Hasır otu kökünün buruna çekilmesi durumunda burun kanamalarını da önleyici bir etkisi görülmektedir.

Sabahları 1 su bardağı hasır otu suyunu aç karnına içerseniz bağırsak solucanlarını da yok edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir