Itır Otu

Itır Otu

Günümüzde kullanılan harika bitki türlerinden biri de ıtırdır. Çobaniğnesi bitkisi, turnagagası, geranium, pelargonium, odoratissimum ve leylekgagasınolarak da bilinmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda özellikle sağlığa büyük bir yarar sağladığı gözlemlenmiştir. Türkiye’de ve daha birçok ülkede yetişmektedir.  Aktarlarda kolayca bulabilirsiniz. Yaprakları çok hoş bir koku yaymaktadır. Kumlu arazilerde kendiliğinden yetişen bir bitki türüdür. Çiçekleri beyaz ve pembemsi renklerdedir. Çiçekleri genellikle losyon yapımında sıkça kullanılmaktadır.

Itır Otunun Faydaları

  • Akne, güneş lekeleri gibi cilt sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Cilt sorunlarına iyi geldiği uzmanlar tarafından test edilerek tespit edilmiştir.
  • Bir süre düzenli olarak kullanıldığı takdirde mide ve bağırsak gazlarını kesme gibi etkileri gözlemlenmiştir.
  • Başlıca faydalarından biri de ishal rahatsızlığını kısa bir süre içerisinde kesebilmesidir.
  • Nikrist ağrılarına da yararlıdır. Düzenli olarak kullanılması sonucu bu ağrıları kesmektedir. Nikrist ağrısı; gut ya da damla hastalığı olarak da bilinen bu hastalığın tıp dilindeki ismi podagradır. Alkol ve kırmızı et tüketimi fazla olan kişilerde daha çok görülmektedir. özellikle de erkeklerde çok rastlanan bir hastalıktır. Hastalık sonucu; el, ayak, diz ve dirseklerde şişkinlik oluşmaktadır.

Tabi ki sağlık sorunlarında ilk olarak doktora başvurulması gerekmektedir. Şifalı bitkiler tıbbi tedavilerde ancak yardımcı tedavi olarak görülmektedir. bu sebeple sağlık sorunları sonrasında doktorların uygun görmesi sonucunda bitkileri kullanabilirsiniz. Ayrıca düzenli aralıklarla ve belli dozlarda tüketilmesi gerekmektedir.